Φινάλε στο Greece Open G1 με 53 νέα ελληνικά μετάλλια

Ακόμα 53 μετάλλια προστέθηκαν στην ελληνική συλλογή μεταλλίων, από την 3η και τελευταία ημέρα του Greece Open G1 που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

Τα οκτώ εξ αυτών ήρθαν στις βαθμολογούμενες για το «Τόκιο 2020» κατηγορίες ανδρών και γυναικών, ενώ τα υπόλοιπα στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων και εφήβων/νεανίδων.  Στο διεθνές τουρνουά συμμετείχαν 900 αθλητές και αθλήτριες από 31 χώρες.
Τα χρυσά μετάλλια της τελευταίας ημέρας στις βαθμολογούμενες κατηγορίες κατέκτησαν οι Γρηγόριος Νικολαίδης (-87κ) και Αθανάσιος Νικολαίδης (+87κ.) της Αθλητικής Κίνησης Αμπελοκήπων. Τα ασημένια μετάλλια πήραν οι Ευγενία Σαρρή (Αίαντας Αγ. Δημητρίου, -73κ.) και Χριστόφορος Καλλιφώνης (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας, -87κ.), ενώ στο τρίτο σκαλοπάτι του πόντιουμ των νικητών ανέβηκαν οι Μαρία Μωϋσίδου (Hwarang Μαχητές, -73κ.), Ασπασία Μούκα (Νέα Φλόγα, -73κ.), Αθανάσιος Δημητρακόπουλος (+87κ., Θησέας Αιτωλοακαρνανίας) και Μιχαήλ Λάκης (Taekwondo Κερατσινίου).
Τα υπόλοιπα μετάλλια στις υπόλοιπες κατηγορίες ήταν τα εξής:
Cadets
-51 κιλά: 1. Αθηνά Μακρυγιάννη (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), 3. Μαρία Βαρβάρα Μίχου (Άθλος)
-55 κιλά: 1. Βασιλική Γκουτσούλα (Άτλαντας Περιστερίου), 2. Αθηνά Κωνσταντίνα Βογιατζή (Kyung Hee), 3. Γεωργία Συρίγου (Αίαντας Ασυρμάτου), 3. Δέσποινα Καραδήμου (Τύρναβος)
-59 κιλά: 3. Κωνσταντίνα Κωστοπούλου (Ίριδα), 3. Μαρία Κρεμμυδά (Fight Club Πάτρας)
+59 κιλά: 1. Μαρία Τσοντάκη (Απόλλων Ρεθύμνου), 2. Αναστασία Ανδριανού (Ανδρεία), 3. Άννα Μαρία Τζιούμα (Θεαγένης Καλλιθέας)
-57 κιλά: 1. Χαράλαμπος Φλουσκούνης (Fight Club Πάτρας), 2. Κωνσταντίνος Μιχόπουλος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Εμμανουήλ Τοπχαράς (Άθληση Νίκαιας), 3. Νικόλαος Τοπχαράς (Άθληση Νίκαιας)
-61 κιλά: 1. Ορέστης Ιωσηφίδης (Keumgang), 2. Σάββας Κωκτσίδης (Keumgang), 3. Πέτρος Οικονόμου (ΑΓΣ Κορυδαλλού), 3. Άγγελος Παναγιώτης Χριστόπουλος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
-65 κιλά: 1. Σωτήρης Μιχόπουλος (Έκρηξη Πατρών), 3. Όμηρος Παντιδάς (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Δημήτριος Πέτρου (Σπάρτακος)
+65 κιλά: 1. Βύρωνας Λέκα (Θεαγένης Καλλιθέας), 2. Κωνσταντίνος Σιδέρης (Μαίανδρος), 3. Αχιλλέας Ζοχιός (Λέοντες Σαντορίνης).
Juniors
-68 κιλά: 1. Ανάργυρος Σοφοτάσιος (Δύναμη Πάτρας), 2. Γρηγόριος Ρίγας (Ταεκβοντό Κερατσινίου), 3. Αστέριος Αρχοντόπουλος (Δαναός Ωραιοκάστρου)
-73 κιλά: 1. Γεώργιος Χατζηκωστής (Φίλιππος Γιαννιτσών), 2. Νικόλαος Τζιβρής (Hwarang Μαχητές), 3. Απόστολος Δαγκοβάνος (Εθνικός 95 ), 3. Χρήστος Καντιάς (ΑΣ Περιστερίου)
-78 κιλά: 1. Νικόλαος Μπουντιούκος Σπιναρης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 2. Χρήστος Παπαδόπουλος (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 3. Γεώργιος Ζήκας (Πανιώνιος ΓΣ)
+78 κιλά: 3. Απόστολος Τάραμας (ΑΣ Βασιλικού)
-59 κιλά: 1. Ελένη Βασιλειάδου (Ηρακλής Άνω Τούμπας), 2. Φανή Ναζίρη (Πολυδάμας), 3. Φωτεινή Συριώτη (Ηρακλής Άνω Τούμπας)
-63 κιλά: 1. Φανή Νικολαίδου (ΑΣ Αθλητής), 2. Βασιλική Καπρουζου (Ταεκβοντό Κερατσινίου), 3. Ευαγγελία Κοκκίνου (Πολεμικών Τεχνών Λαμίας), 3. Γεωργία Τσαούση (ΑΣ Γαία)
-68 κιλά: 1. Δέσποινα Παπαδοπούλου (Ορέστης Βασίλης Ξάνθης), 2.. Θεοδώρα Φρόκου (Ανδρεία), 3. Λευκή Παπαϊωάννου (ΑΣ Γαία), 3. Ηλέκτρα Φρεντζά Κόντου (Πανιώνιος ΓΣ)
+68 κιλά: 1. Πελαγία Μπουκουβάλα (Ορέστης Βασίλης Ξάνθης), 2. Αφροδίτη Αμερίδη (Αττική Δύναμη)
Οι τρεις πρώτοι στις βαθμολογούμενες κατηγορίες:
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
-73 κιλά
1. Σουντέ Μπουλούτ (Τουρκία)
2. Ευγενία Σαρρή (Ελλάδα)
3. Μαρία Μωϋσίδου (Ελλάδα)
3. Ασπασία Μούκα (Ελλάδα)
+73 κιλά
1. Μπελέν Μοράν Ρομέρο (Ισπανία)
2. Στεφανία Σανσόνε (Ιταλία)
ΑΝΔΡΕΣ
-87 κιλά
1. Γρηγόριος Νικολαίδης (Ελλάδα)
2. Χριστόφορος Καλλιφώνης (Ελλάδα)
3. Αράς Μοζντέχ Γιουμπαρί (Αυστραλία)
3. Ντίνκο Σεγκεντίν (Κροατία)
+87 κιλά
1. Αθανάσιος Νικολαίδης (Ελλάδα)
2. Χαμζά Κατάν (Ιορδανία)
3. Αθανάσιος Δημητρακόπουλος (Ελλάδα)
3. Μιχάλης Λάκης (Ελλάδα)